PARO včera a zítra

S jarem byl vyhlášen další ročník participativního rozpočtu PRO Budějce (dále jen PARO). Jaký bude ten letošní s přívlastkem 2023? Můžeme se zapojit do 31.5.2023, ale oproti předchozím letům, se bude řídit pozměněnými pravidly: viz www.probudejce.cz nebo viz přehled níže.

Obrázek: Císařské povinné otisky stabilního katastru z r. 1827

Co ale zůstává, je aktivita nás obyvatel města, abychom podali své návrhy, jak vylepšit veřejný městský prostor, ve kterém žijeme, který každý den máme na očích a říkáme si, že tady by bylo dobré vysadit strom, instalovat lavičku a nebo něco, co by udělalo radost nám i ostatním sousedům. Nenechávejte si své nápady pro sebe! Na odkazu níže jsou naše Spolkové nápady, případně nám pošlete nápad svůj. A to nejlépe do 21.5.2023, abychom stihli projekty podat.

Dotazník:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdJkrUq6JIvYH0sbbW7lkuvrrOURgTxeLx_ZHloWTxfsn3CPA/viewform?usp=sf_link

A jaký je stav dříve námi podaných projektů?

Studie a projekt na obnovu Zeleno-modrého srdce na které jsme žádali peníze v roce 2020, jsou hotovy.

V roce 2021 jsme žádali o finance na realizaci konkrétních opatření. Protože obnova celého vymezeného Zeleno-modrého srdce byla odhadována na téměř 15.000.000 Kč, rozhodli jsme se na jednání s městem na začátku roku 2022, že se nejprve bude realizovat workoutové hřiště v zadní části parku, za rybníčky. Nyní se čeká na dokončení inženýrské činnosti a vyjádření dotčených orgánů státní správy.

V kategorii malých projektů roku 2022 naše Komunitní srdcovka dosáhla na pořízení vybavení, které nám celoročně umožní pořádání sousedských slavností, tvořivých dílen či adventního trhu. Výsledek uvidíte letos v rámci snad již tradičního adventního trhu 7.12.2023. K nákupu požadovaných věcí proběhne tento týden na magistrátu 2. schůzka.

Velký projekt 2022 „První městský ovocný sad“ proměna nevyužité proluky v Novém Vrátě mezi ulicemi K Lučinám a Bohuslava Martinů, v městský ovocný sad bohužel nedostala potřebnou podporu našich hlasů.

Přehled nejdůležitějších změn v PARO pro tento ročník 2023:

  • je zrušeno dělení projektů na kategorie malý/velký podle výše rozpočtu;  
  • maximální alokace na jeden projekt je 2,5 milionu korun vč. DPH;  
  • není možné podávat projekty na zpracování projektové dokumentace či studie
  • každý navrhovatel může podat pouze jeden projekt a je vyžadována jeho aktivní spolupráce v průběhu všech fází projektu; 
  • projekty je možné podávat také osobně prostřednictvím územních skupin (více o územních skupinách zde); 
  • je zrušena fáze sbírání podpory (tzv. lajkování), každý projekt bude veřejně projednán na územní skupině za účasti navrhovatele; 
  • hodnocení proveditelnosti je rozděleno do více fází, projekt je nejprve hodnocen příslušnou územní skupinou z hlediska místní vhodnosti a prospěšnosti, poté pracovní skupinou magistrátu z hlediska majetkového a ekonomického, rozhodující slovo má rada města, která projekt posuzuje z hlediska strategického rozvoje města;
  • během říjnového hlasování má každý hlasující i nadále k dispozici až 2 hlasy, které lze udělit pouze dvěma různým projektům.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..