PARO včera a zítra
S jarem byl vyhlášen další ročník participativního rozpočtu PRO Budějce (dále jen PARO). Jaký bude ten letošní s přívlastkem 2023? Můžeme se zapojit do 31.5.2023, ale oproti předchozím letům, se bude řídit pozměněnými pravidly: viz www.probudejce.cz nebo viz přehled níže.

Co ale zůstává, je aktivita nás obyvatel města, abychom podali své návrhy, jak vylepšit veřejný městský prostor, ve kterém žijeme, který každý den máme na očích a říkáme si, že tady by bylo dobré vysadit strom, instalovat lavičku a nebo něco, co by udělalo radost nám i ostatním sousedům. Nenechávejte si své nápady pro sebe! Na odkazu níže jsou naše Spolkové nápady, případně nám pošlete nápad svůj. A to nejlépe do 21.5.2023, abychom stihli projekty podat.
Dotazník:
A jaký je stav dříve námi podaných projektů?
Studie a projekt na obnovu Zeleno-modrého srdce na které jsme žádali peníze v roce 2020, jsou hotovy.
V roce 2021 jsme žádali o finance na realizaci konkrétních opatření. Protože obnova celého vymezeného Zeleno-modrého srdce byla odhadována na téměř 15.000.000 Kč, rozhodli jsme se na jednání s městem na začátku roku 2022, že se nejprve bude realizovat workoutové hřiště v zadní části parku, za rybníčky. Nyní se čeká na dokončení inženýrské činnosti a vyjádření dotčených orgánů státní správy.
V kategorii malých projektů roku 2022 naše Komunitní srdcovka dosáhla na pořízení vybavení, které nám celoročně umožní pořádání sousedských slavností, tvořivých dílen či adventního trhu. Výsledek uvidíte letos v rámci snad již tradičního adventního trhu 7.12.2023. K nákupu požadovaných věcí proběhne tento týden na magistrátu 2. schůzka.
Velký projekt 2022 „První městský ovocný sad“ proměna nevyužité proluky v Novém Vrátě mezi ulicemi K Lučinám a Bohuslava Martinů, v městský ovocný sad bohužel nedostala potřebnou podporu našich hlasů.
Přehled nejdůležitějších změn v PARO pro tento ročník 2023:
- je zrušeno dělení projektů na kategorie malý/velký podle výše rozpočtu;
- maximální alokace na jeden projekt je 2,5 milionu korun vč. DPH;
- není možné podávat projekty na zpracování projektové dokumentace či studie;
- každý navrhovatel může podat pouze jeden projekt a je vyžadována jeho aktivní spolupráce v průběhu všech fází projektu;
- projekty je možné podávat také osobně prostřednictvím územních skupin (více o územních skupinách zde);
- je zrušena fáze sbírání podpory (tzv. lajkování), každý projekt bude veřejně projednán na územní skupině za účasti navrhovatele;
- hodnocení proveditelnosti je rozděleno do více fází, projekt je nejprve hodnocen příslušnou územní skupinou z hlediska místní vhodnosti a prospěšnosti, poté pracovní skupinou magistrátu z hlediska majetkového a ekonomického, rozhodující slovo má rada města, která projekt posuzuje z hlediska strategického rozvoje města;
- během říjnového hlasování má každý hlasující i nadále k dispozici až 2 hlasy, které lze udělit pouze dvěma různým projektům.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.