Zamyšlení k 17. listopadu

 

 

 

 

 

17. listopad oslavujeme jako Den boje za svobodu a demokracii. Události 17.11.1939 v naší, tehdy nacistickým Německem okupované, zemi jsou od roku 1941 připomínány jako Mezinárodní den studenstva – jediný mezinárodní svátek  českého původu. Zároveň si připomínáme i události při 50. výročí tohoto svátku – v roce 1989. Jde bez pochyby o klíčový milník naší nedávné historie, se zásadním vlivem na současnost.

Nově nabytá svoboda se stala národu vítanou vzpruhou po více jak 40ti letech komunistické diktatury, udržované od roku 1968 přímou vojenskou okupací ze strany SSSR. Svobody jsme dosáhli a země po několika letech počátečních obtíží začala znovu prosperovat, přes všechny problémy a chyby. Kdo pamatuje, potvrdí obrovský rozdíl, je to velký úspěch, važme si jej každý den! Ačkoliv jsme svobodu tenkráte získali bez krveprolití, někteří i v tomto případě krví či obrovskými osobními oběťmi zaplatili. Nezapomínejme proto a střežme si ji!

Jak je to však s demokracií? Dosáhli jsme nastolení skutečné demokracie, vlády morálky a práva? Je to ta demokracie, kterou pro naši zemi chtěl její první prezident T.G. Masaryk? Zde už s odpovědí váháme, hledaje si únikovou cestu. Pokud si však připomeneme slova T.G.M., žádné „zdůvodnění“ již nepřekryje ten propastný rozdíl. Ke všemu odpověď „ne“ nám dávno výmluvně předestřel a jako rukavici hodil svou písní „Demokracie rozkvétá“ český bard Karel Kryl. A nejen tou… Nějak jsme v tom rychlejším běhu času zapomněli. Není na čase ji zvednout? Nechceme-li za chvíli bojovat nejen o funkční demokracii, ale zase i o svobodu?

Karel Turek
Spolek T.G.M. novevrato.cz

 

 

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..