Jaroslav Janda k výročí 28. října: Šrot je pro nás důležitější, než naše děti a pomník T.G.M.! Je to hanba nás všech!

Co se musí stát, aby nás to probudilo? Nestačí nám fakt, že si naše děti hrají za ohlušujícího řevu padajícího šrotu vedle skládky plné nebezpečného unikajícího olova? Na co čekáme? Až Kovošrot požere i celý park a zastupitelé raději zasypou rybníky hlínou, aby je nemuseli čistit?

Jak by oslavili zástupci města 28. říjen 2016 v Novém Vrátě? U jediného českobudějovického pomníku T.G.Masaryka  nebo v Parku u Kovošrotu? V podstatě jde o stejné místo. Jen jinak pojmenované v oficiálních dokumentech magistrátu! Kdo se podílí na jeho přejmenování? Na základě jakého podnětu? A co tomu říkají zastupitelé? Ví o tom? Nebo je to snad něčí záměr?

Není to dlouho, co jsem se procházel v parku kolem rybníka a potkal jsem tam paní, která plakala. Řekla mi: „Pane Jando, já jsem tady před třiceti lety učila. Než umřu, já jsem ještě chtěla tu krásu vidět. Já jsem sem nikdy už neměla chodit…“

To jsou slova lidí, kteří znali, co tu bylo a vidí, co je teď. Místo, které úředníci města nechali takto zničit a potupit. A největší potupa, hodná vyvěšení černé vlajky na základní škole T.G.Masaryka, je že, jak jsem zjistil, je celé toto území přejmenované na „Park u Kovošrotu“. Dříve tam byl ráj (oáza klidu a nádherné místo pro rekreaci) a dnes je tam skládka s toxickým olovem. Rybáři tam chodí chytat ryby a ani neví, co vlastně pojídají, vždyť olovo je i v těch rybách. Vedle je škola a školka. Najednou je to všem jedno? Co jsme to za národ, který se ani neumí postarat o místo pro svoje děti? Zaslouží si vůbec existenci? Říkáme si, že jsme demokratický stát? Není to tedy hanba nás všech, kteří o tom víme a mlčíme?

Významný krajinný prvek (VKP), kterého jsme si dříve vážili, kde i hrávala kapela k poslechu a jezdili se sem lidé z okolí v létě koupat a v zimě bruslit, či se třeba jen projít při polední přestávce… Zástavba u silnice místo dokonale odstiňuje a domům z druhé strany, kde se VKP nachází, poskytoval ticho a kompenzaci k rušné ulici. Nyní je VKP potupen jménem a zdevastován.

Připomeňme si, co na tomto místě je a bylo: pomník padlých za 1. světové války, pomník našeho prvního prezidenta, zakladatele samostatného Československa T.G.Masaryka, u kterého už byla podruhé zcizena busta (!), mateřská a základní škola T.G.Masaryka, dva rybníky, park a v sousedství, nyní obsazeném kovošrotem, bylo fotbalové hřiště a vedle něho pole! Bylo to naprosto čisté území! Kdo prosadil, že tam bude kovošrot? Kdo prosadil, že tam zůstane a proč? Již za komunistů bylo rozhodnuto, že bude přestěhován! Kdo poškodil životního prostředí a kdo poškození dopustil a nadále dopouští?

Když přijedete do Nového Vráta, vůbec si nevšimnete, že zde nějaký park je. Stačí ale ujít pár kroků a jste tam. Zkuste je ujít i Vy. A vy, kteří se máte starat, se přestaňte na tomto zločinu svou nečinností podílet a začněte konečně konat! Vraťte nám VKP u školy T.G. Masaryka! Neodmyslitelně patří k Novému Vrátu.

Článek vyjadřuje stanovisko Spolku T.G.M. novevrato.cz

V mírně tiskově upravené podobě publikoval Deník dne 7. listopadu 2016 v části U nás doma – Českobudějovicko. Děkujeme.

Další články k tématu najdete zde.

Jaroslav Janda, foto: Jan Schinko

Jaroslav Janda, foto: Jan Schinko

Pan Jaroslav Janda (92) se jako aktivní občan dlouhodobě věnuje problematickým jevům a záměrům na území Českých Budějovic s dopadem na životní prostředí v širokém slova smyslu. Zajímá se o rozvoj města, zejména pak lokality Nové Vráto. Soustavně se pokouší přimět zastupitele, úředníky a další orgány k řádnému výkonu své činnosti v souladu s posláním a účelem jejich funkce. Inicioval bezpočet jednání s kompetentními osobami, vznik řady petic, alternativních návrhů řešení. V minulosti pracoval ve významných průmyslových podnicích (např. Jitona, Jihočeské dřevařské závody, Koh-i-noor Hardtmuth) v klíčových funkcích v oblastech kontroly kvality, bezpečnosti práce, náboru pracovníků, dopravy. Jeho životním krédem je následování Masarykova odkazu národu a trvání na odpovědnosti a rovnosti všech před zákonem. Je čestným a stále aktivním členem Spolku T.G.M. novevrato.cz.

Kontakty pro zájemce o řešení této problematiky:
p. Jaroslav Janda, tel. 775 066 072
Spolek T.G.M. novevrato.cz: info@novevrato.cz 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..