iDNES 8.4.2015: Exodus pokračuje, Budějovicím ubývají obyvatelé. A satelity rostou

Každý rok klesne počet obyvatel Českých Budějovic přibližně o tři sta. A do okolních satelitních obcí zmizí stovky dalších lidí. Ve velkém se bude stavět jižně i severně od města. Kvůli tomu pak vznikají problémy s místy ve školách či při parkování.

Obyvatelé se z Českých Budějovic stěhují do přilehlých satelitních obcí. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Obyvatelé se z Českých Budějovic stěhují do přilehlých satelitních obcí. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Na jihu to bude Včelná, kde je připravený prostor pro takřka sto rodinných domů. Na severu mezi Bavorovicemi a Dasným směřují k podobnému počtu. Desítky pozemků jsou vyhrazené pro zájemce i na Srubci, jihovýchodně od města. A to zdaleka není vše.

Budějovičtí zatím nemají recept, jak postupný odliv lidí do okolí zastavit. Přitom jim to působí značné komplikace nejen v dopravě, ale třeba i ve školství. Také dostanou méně peněz na daních.

Stotisícové Budějovice? Zapomeňte

Zatímco dříve České Budějovice aspirovaly na stotisícové město, brzy nemusí mít ani 90 tisíc obyvatel. „Je to problém, o kterém víme. Zatím jsme ale neměli tolik času, abychom se tím podrobně zabývali. Řešili jsme hlavně dopravu,“ reagoval František Konečný, náměstek primátora, jenž má na starost i územní rozvoj.

Právě lidé přijíždějící z okolí do Budějovic za prací a do škol město dopravně velmi zatěžují. Většinou totiž jezdí autem a pak samozřejmě také celý den parkují v přeplněných ulicích. A podle plánů obcí jich bude přibývat.

„Před časem jsme zkolaudovali základní technické vybavení pro 99 rodinných domů,“ potvrdila starostka Včelné Jarmila Mandžuková. Občanská vybavenost v obci nechybí. Mají třeba školku pro 84 dětí, která už ale dlouho nebude stačit, a proto nyní plánují její rozšíření.

Odliv na Včelnou zatím není tak masivní. Obec se za poslední roky rozrostla o 200 obyvatel, ale další stovky přibudou. Třeba v Litvínovicích či na Srubci jich za posledních deset let přibylo hned tisíc, a to jsou oficiální statistiky. Reálné číslo může být ještě větší a výstavba na Srubci směrem k Dobré Vodě dál ve velkém pokračuje.

I na Srubci mají mateřskou školu, ale při počtu lidí kolem 2 200 už by byla potřeba pro první stupeň i škola základní. „Zastupitelstvo už ji schválilo. Pro obec by to však byla velká finanční zátěž, potřebovali bychom dotaci. Náklady odhaduji na 47 až 50 milionů korun,“ zdůraznila starostka Zuzana Vyhnálková. Sama se při schvalování projektu zdržela hlasování a je k vybudování školy spíše skeptická.

Desítky domů jsou v plánu mezi Budějovicemi a Dasným

Obyvatelé z okolních obcí jsou mnohdy bývalí Budějovičtí. Protože do města stále jezdí za prací, chtějí, aby tam chodily do škol i jejich děti, a to nejlépe při cestě. Kvůli tomu také vedení magistrátu připravuje rozsáhlé změny, úpravy školských obvodů, nové třídy při školách, které jsou přetížené, a podobně. Nabídlo dokonce i speciální svozové autobusy.

Ty se možná budou časem hodit u Bavorovic. Desítky rodinných domů jsou v plánu mezi Budějovicemi a Dasným. Původní plány developera na obchodní zónu a bydlení byly ještě mnohem větší. Nyní ubral, přesto počítá s bezmála stovkou parcel pro rodinné domy.

Projekt už má vypracovanou dokumentaci EIA, která řeší dopady na životní prostředí. „Výsledek je přijatelný a neshledali skutečnosti, které brání samotné stavbě,“ informoval Tomáš Jirsa, starosta Hluboké nad Vltavou, pod kterou Bavorovice spadají.

Část je nicméně naplánovaná na poli, kam se létají pást divoké husy, nedaleko je přírodní rezervace Vrbenské rybníky, kde hnízdí tisíce ptáků. „Po ztrátě této lokality by museli hledat nové místo,“ konstatoval už dříve ornitolog Jiří Pykal.

Za projektem stojí rakouský investor, kterého zastupuje společnost Aracena. Zatím není zřejmé, kdy by se mohlo začít stavět. Minulému vedení Budějovic se záměr nezamlouval a posílalo k němu odmítavá stanoviska. Tomáš Jirsa upozornil, že o proměně lokality u Dasného někteří uvažovali poprvé už před 15 lety.

„Investor v místě vykoupil potřebné pozemky asi od 35 vlastníků, všichni byli potomky sedláků z Bavorovic,“ doplnil Jirsa.

Nikoli zastavit, ale třeba alespoň zmírnit odliv obyvatel Budějovic by mohla nabídka nového bydlení ve městě. Bytové domy se staví na mnoha místech, ty rodinné například v lokalitě U Špačků.

Značný zájem o výstavbu pak má také Josef Nováček ze stejnojmenné společnosti. Ten chce výrazně proměnit Rožnov směrem k Děkanským polím, kde už se v minulosti také stavělo. V jeho záměru jako vlastníka pozemků je ale nejdříve proměna volného prostoru poblíž Základní školy L. Kuby.

„Mělo by z toho být nové centrum Rožnova. Jedna společnost tam má velký zájem postavit větší market. Počítáme tam i s dětským hřištěm, parčíkem a dalšími obchody, ale třeba i se zubní ordinací a podobně,“ vyjmenoval Nováček.

Na to by pak chtěl směrem na jih navázat s výstavbou dalších rodinných domů. S projektem už navštívil také vedení města. „Bylo to pouze obecnější představení, ale jak jsem záměr vnímal, tak nevypadal špatně,“ reagoval náměstek primátora Konečný.

Právě účast města by byla nezbytná, protože v případě zahájení stavby centra v Rožnově bude například nutné napojení na kanalizaci. Projekt je také částečně limitován ochranným pásmem hlukového pásma platného pro letiště v Plané.

Autor:
Zdroj: iDNES 8.4.2015

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..