Autorské čtení: Lenka Elbe. URaNovA.

7.10.2022 proběhlo v tělocvičně ZŠ T.G. Masaryka autorské čtení Lenky Elbe, na které navazovala beseda s autorkou a autogramiáda. Lenka Elbe nám četla z knihy URaNovA, což je román, se kterým debutovala v roce 2020 a v roce 2021 za něj získala prestižní literární ocenění Magnesia Litera.

Kulturní událost, jakou je autorské čtení, Spolek T.G.M. novevrato. cz pořádal poprvé a ověřili jsme si, že jsme schopni podobné akce realizovat. Šlo o velmi významnou událost v našem občanském životě a přípravy na autorské čtení několik dní před příjezdem Lenky Elbe pohltily členy Spolku i všechny jejich rodinné příslušníky. Například jsme si vyměňovali recepty na makové záviny a zkoušeli péct jejich různé varianty, abychom během akce podávali návštěvníkům ty nejlepší z nich. Ptáte se, jak souvisí makový závin s Uranovou? Přečtěte si knihu!

S přípravou nám také velmi ochotně pomohla MŠ a ZŠ T.G. Masaryka. Bylo nám umožněno pořádat čtení v malé prvorepublikové tělocvičně a žáci a zaměstnanci školy nám pomohli prostor zařídit a zútulnit. Troufáme si tvrdit, že na takovém místě Lenka Elbe svoji knihu ještě nikomu neprezentovala.

Vzhledem k tomu, že šlo o prototyp, celou akci hodnotíme velmi pozitivně. Milovníci literatury, kteří si našli čas a podnikli dobrodružnou výpravu do Nového Vráta, byli autorkou, atmosférou školy, improvizací organizátorů i občerstvením okouzleni. Společně jsme se podíleli na vytvoření mimořádného zážitku, který si budeme všichni pamatovat. Téměř na dvě hodiny jsme zapomněli na každodenní starosti a ponořili jsme se hluboko do světa Uranovy. Autorka si nás zcela podmanila. Ten večer nás zajímali pouze Jáchymov, Henry a Estela.

Lenka Elbe se s námi podělila o důvody, které ji k sepsání knihy vedly, a v průběhu večera trpělivě odpovídala na všechny otázky z publika. Na závěr došlo i na možnost si knihu na místě zakoupit a získat od autorky osobní věnování.

Všichni návštěvníci akce odsud odcházeli s novou knihou (Uranovou!), myšlenkou na Jáchymov, na tajemství, na politické vězně a s otázkou, jak to dopadne. Takže jsme přesvědčeni, že šlo o vydařený večer. Na závěr snad jen jedna otázka: Sakra, jak může být kniha o takovém zlu tak nenucená a pekelně vtipná?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..