JČ TEĎ (30.4.2021): Nadace Via podpořila Jihočechy. Komunitní zahradu v Prachaticích, spolek bojující za záchranu aleje ve Slavonicích i proti spalovně v Novém Vrátě

V Jihočeském kraji byly podpořeny tyto projekty:

• V Prachaticích vznikne komunitní zahrada. Petra a Samuel Vašinovi chtějí s pomocí dalších aktivních lidí ze sousedství upravit zahradu Náboženské obce Církve československé husitské. Prostor je navržen tak, aby se přizpůsobil potřebám pro sousedské setkávání, kulturní akce, vzdělávání, pěstování a mnoho dalšího. Projekt byl podpořen částkou 53 735 Kč, náboženská obec bude komunitní prostor spolufinancovat.
• Spolek Mařížský park ze Slavonic chce zabránit vykácení většího počtu stromů. Rozhodnutí zástupců města o kácení přibližně 250 stromů totiž ohrožuje podle spolku životní prostředí města a také ráz místní krajiny. Spolek proto vyzval místní obyvatele i chalupáře k focení stromů, kterým hrozí pokácení, a zahájil kroky k jejich záchraně. Dále pořizuje inventarizaci stromů, oponentní dendrologický posudek a informuje veřejnost o jejich skutečném stavu. Projekt byl podpořen částkou 15 000 Kč.
• Několik čtenářů místní knihovny ve Strmilově na Jindřichohradecku společně s veřejností zvelebí veřejná prostranství v obci. Vzniknou tak 3 odpočinková místa. Při společných úpravách veřejných míst poskytnou aktivní lidé z knihovny občanům města příklad, jak se dá zrevitalizovat poškozená a neúrodná půda a tím okrášlit původně nehezké místo. Cílem projektu je vnést myšlenku udržitelnosti mezi sousedy, naučit občany různým možnostem recyklace biologicky rozložitelného odpadu a dozvědět se také něco o vodě v krajině. Projekt byl podpořen částkou 50 000 Kč.
• Společenství sousedů z příměstské části Tábor-Horky chce postavit na kraji místního lesa mariánskou lesní kapličku. Rádi by tím vytvořili místo k duchovnímu spočinutí nejen pro věřící, které v této čtvrti chybí. Kaplička bude na místě s lavičkou a výhledem, kudy chodí místní i návštěvníci do lesoparku a k nedaleké lesní obůrce. Projekt byl podpořen částkou 24 000 Kč.
• Zastupitelstvo města České Budějovice schválilo realizaci spalovny odpadu ZEVO v Novém Vrátě. Spolek T.G.M. novevrato.cz má obavy nejen ze zvýšené dopravní zátěže, ale i z vyšších emisí polétavého prachu a dalších škodlivých částic, hluku, zápachu a dopadů samotné stavby. Spalovna je investory prezentována pouze v pozitivním světle. Spolek chce poukázat na všechny dopady pro občany, veřejně se ptát, medializovat negativa spalovny odpadů a iniciovat dialog mezi investorem a občany. Projekt byl podpořen částkou 10 000 Kč.

Zdroj: https://www.jcted.cz/jindrichohradecko/nadace-via-podporila-jihocechy-komunitni-zahradu-v-prachaticich-spolek-bojujici-za-zachranu-aleje-ve-slavonicich-i-proti-spalovne-v-novem-vrate/?liveMode=1

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..