BUDLive Jaro 2021: Nové Vráto – místo pro život

Foto: Jan Schinko j.r.V Českých Budějovicích by prý chtěl žít každý a v Novém Vrátě chceme žít my. Tímto článkem vám chceme přiblížit kout města, který najdete severovýchodně od centra směrem na Rudolfov. K Českým Budějovicím bylo Nové Vráto připojeno po 2. světové válce. Postupně bylo sevřeno mezi průmyslové areály a zanikla tak celá řada veřejných prostranství. Vše začalo koncem 60. let minulého století, kdy místní fotbalové hřiště za základní školou T.G.M. nahradil tehdejší městský národní výbor kovošrotem. Nové Vráto tím přišlo o prostor se zelení sloužící k setkávání lidí. Aktivita místních za socialismu vedla k uznání nevhodnosti umístění stavby kovošrotu, kdy v roce 1988 krajský výbor KSČ zadal pokyn provoz přemístit dále k pozemkům závodu Škoda. Nicméně události v 90. letech minulého století nabraly jiný směr: kovošrot byl zprivatizován, zůstal a zůstává na svém místě.

Další ztrátou pro společenské dění byl prodej kulturního domu, který si místní sami postavili při takzvané akci “Z”. To je stále mezi pamětníky bolavým místem. V tomto období občané také vystupovali proti zastaralému záměru protáhnout dálnici okrajem města a proti vybudování spalovny odpadu na Pekárenské.  Na tyto snahy našich předchůdců jsme chtěli navázat, a proto jsme v roce 2011 založili Spolek T.G.M. novevrato.cz. Po vzoru moderních evropských měst vytvářet přátelská prostranství pro život se snažíme o aktivity vedoucí ke zlepšení území a o řešení problémů, které trápí místní obyvatele. V současnosti v Novém Vrátě žije téměř tisíc lidí a přibývají další, pro které je nutné vytvořit atraktivní životní prostor, např. bezpečnou cestu pro pěší a cyklisty podél Rudolfovské třídy. Postrádáme chodníky, přechody a cyklostezku, proto jsme přišli s návrhem Liniového parku, který by vedl podél Vráteckého potoka až do centra.

Částečným úspěchem z naší moderní historie je pozastavení záměru vést Novým Vrátem dálniční přivaděč. V minulém roce jsme zabodovali s naším návrhem „Zeleno-modré srdce Nového Vráta – místo pro setkávání, relaxaci a hry“ v participativním rozpočtu ČB. Zpracování projektu je prvním krokem k revitalizaci parku. Upravené prostranství bude přínosem pro děti z místní ZŠ a MŠ T.G.M. a otevře se všem zájmovým skupinám obyvatel pro jejich volnočasové aktivity – sdružení dobrovolných hasičů, klub důchodců, dětské centrum Šikulka a obyvatelům všech věkových kategorií nejen z Nového Vráta.

Na jaře 2020 se Spolek a dobrovolní hasiči domluvili se zástupci města na investici do opravy místní hasičské zbrojnice.

Výše uvedené cesty ke zlepšení vnímáme jako dílčí. Nové Vráto jako místo pro život je však nutné řešit koncepčně a pozdvihnout jej na úroveň jiných obytných částí Českých Budějovic. Našim voleným zástupcům jsme proto adresovali požadavek na vypracování dokumentu, který nazýváme “Strategie pro zeleno-modré Nové Vráto“. Znění textu je dostupné na stránkách www.novevrato.cz.

Novou třecí plochou mezi městem a Nový Vrátem je schválený záměr výstavby velkokapacitní spalovny odpadu ve výtopně Vráto (min. 160 tis. tun odpadu/rok). Jako bezprostřední budoucí sousedé zamýšlené stavby máme řadu otázek, které by si měl klást i každý Budějčák.

  • Jak se bude svážet odpad? Jak nás bude zatěžovat doprava, a které části ČB konkrétně?
  • Kam se budou ukládat zbytky po spalování (1/3 spalovaného objemu = 48 tis. tun strusky a popílku ročně)?
  • O kolik vozidel se denně zvýší dopravní zatížení lokality?
  • Co se bude dít v případě havárie?
  • Jak bude dlouho trvat stavba a kudy se bude vozit materiál?
  • Bude v době spuštění spalovny dostatek paliva s ohledem na akční plán EU snížit objem produkce směsného komunálního odpadu na polovinu?

Zatím chybí odpovědi.

Věříme, že nám pandemická situace brzy dovolí společně jednat se zástupci Teplárny ČB a města o způsobu, jak Nové Vráto učinit atraktivním místem pro život.

Za Spolek T.G.M. novevrato.cz a kolektiv autorů Karel Turek.

Foto: Jan Schinko jr.

Vyšlo v jarním vydání prestižního magazínu BUDLive, který je aktuálně v prodeji.

BUDLive Jaro 2021

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..