Proč Jihočeský kraj nejde cestou rozvoje recyklačních technologií jako Moravskoslezský a Olomoucký kraj?
V posledních Rudolfovských listech jsem informoval, že spolek Náš domov podával odvolání proti územnímu rozhodnutí o umístění stavby spalovny ZEVO Vráto České Budějovice (vzdálenost do Rudolfova 2,7 km, vzdálenost do Hlinska 1,4 km) a nebyla zohledněna námitka na vybudování dotřiďovací linky.Město Rudolfov bylo mnou coby zastupitelem požádáno, aby podalo odvolání k územnímu rozhodnutí o umístění stavby ZEVO právě z důvodů nevypořádaných námitek k posuzování vlivu na životní prostředí EIA a nejasné zátěži stavby na zdraví obyvatel, kvalitu ovzduší a životního prostředí. Město Rudolfov žádné odvolání však nepodalo a ani neodpovědělo.
V odpadovém hospodářství se Jihočeský kraj rozhodl jít cestou předimenzovaných spaloven (předimenzování všech plánovaných spaloven o 180 000 tun směsného odpadu) bez dosud efektivního monitoringu škodlivých látek (monitorace toxických a karcinogenních emisí má být pouze 2 x ročně za ideálních podmínek). Navíc je klamně prezentováno, že se jedná o dekarbonizaci komunitní energetiky. Je však dokázáno, že při spálení 1 kg hnědého uhlí se uvolní 0,63 Kg CO2eq, a naopak spálením 1 kg běžného odpadu vznikne 3,815 kg CO2eq (pozn. CO2eq neboli ekvivalent oxidu uhličitého, je jednotka používaná k porovnání emisí z různých skleníkových plynů).
Trendem nakládání s odpady je dodržování tzv. odpadové pyramidy: předcházení vzniku a recyklace odpadu by měly mít přednost před jeho spalováním či ukládáním na skládky. Dobrým příkladem jsou tedy dotřiďovací linky, které umožní odpad účelně recyklovat. Počátkem září letošního roku jsem ohledně dotřiďovacích linek kontaktoval Ing. et Ing. Martina Šmídu, radního Olomouckého kraje za životní prostředí, odpadů a zemědělství. V kraji založili servisní akciovou společnost, která sdružuje obce a města tohoto kraje. Zisky z recyklace ze 100% zůstanou akcionářům, které jsou tvořeny městy, obcemi a krajem. Plánem je vybudovat municipální odpadovou infrastrukturu, v jejímž čele bude moderní optická robotická dotřiďovací linka (jako např. v Polsku, Německu a Norsku), která umožní co nejvíce odpadu nasměrovat do materiálové recyklace. Z materiálu, který recyklovat nejde, výrobí tzv. tuhé alternativní palivo (TAP) na energetické využití do cementáren nebo tepláren. Pouze malý zbytek, který nepůjde ani recyklovat a ani spálit dají na skládky, což legislativa umožňuje.
Jako první v ČR město Ostrava (Moravskoslezský kraj) začíná třídit a využívat směsný komunální odpad. Pořídili si dotřiďovací automatickou linku, která stála přes čtvrt miliardy (předpokládané náklady na vybudování ZEVO Vráto České Budějovice jsou 7,6 miliardy Kč). Poplatek za odpady se díky tomu mohl v Ostravě snížit na 720 Kč/rok (ve většině měst v ČR je to přes 1000 Kč/rok). Linka umí zpracovat 70 000 tun komunálního odpadu/rok, tedy tolik jako středně velká spalovna. Pořizovací cena třídicí linky je o řad nižší oproti spalovnám. Linka ze směsného komunálního odpadu umí vytřídit 9 druhů odpadů, které lze prodat a materiálově využít.
Je tedy výrazný rozdíl v přístupu mezi Moravou a Čechy. Morava se snaží směsný komunální odpad maximálně materiálově využít a vytřídit. Pouze zbytek, který nejde nijak využít, ukládají na skládku, případně spálí. Čechy se spíše vydávají cestou budování velkokapacitních spaloven a budoucí závislosti na tvorbě a dovozu odpadu, aby mohla drahá zařízení generovat zisk. Přístup Moravy je i dle odpadových specialistů modernější, více zaměřený do budoucnosti na větší vytřídění a materiálové využití odpadu.
Statistická data společnosti EKO-KOM navíc ukazují, že tam kde obcím zajišťují likvidaci odpadu soukromé odpadové společnosti, doplácejí obce a města mnohem více než když si to zajišťují sami. V Olomouci se inspirovali Rakouskem, kde princip municipálních společností nyní s odpady dobře funguje. Podle Ing. et Ing. Martina Šmídy, radního Olomouckého kraje za životní prostředí mají z těchto důvodů pod kontrolou financování, další rozvoj, odpadové hospodářství uznali jako zásadní a za strategickou surovinu, nad kterou mají kontrolu.
Jihočeský kraj hodlá jít cestou předimenzovaných spaloven?
Jaké zisky budou mít obce a jejich obyvatelé ze spaloven oproti materiálové recyklaci a kdo z toho bude mít prospěch?
Jaroslav Valevský ml., zastupitel Rudolfova
Zdroj informací pořad Nedej se – díl Odpady pod kontrolou:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/224562248410008/
Energetické využití odpadu, str. 13 – výnosový koláč (64% ze zpracování = spálení odpadu):
Výpočet CO2 eq: ecoinvent.org
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.