Monthly Archives: Listopad 2016

Kulturní tip: BRATŘÍČEK KAREL

„Film Bratříček Karel ukazuje  tragické osudy legendy dvou československých revolucí – 1968 a 1989. Dokument přibližuje spoustu neznámých událostí ze života Karla Kryla a představí zajímavé archivy, které zatím nebyly širší veřejnosti známy. Texty jeho písní jsou dodnes aktuální – byl vizionář, předvídal budoucnost, ale zároveň výborně reflektoval současnost. Věčný rebel…“ (text Artcam)

Nejde jen o dokument o Karlu Krylovi, ale i retrospektivu nedávných dějin naší země.

Zamyšlení k 17. listopadu

17. listopad oslavujeme jako Den boje za svobodu a demokracii. Události 17.11.1939 v naší, tehdy nacistickým Německem okupované, zemi jsou od roku 1941 připomínány jako Mezinárodní den studenstva – jediný mezinárodní svátek  českého původu. Zároveň si připomínáme i události při 50. výročí tohoto svátku – v roce 1989. Jde bez pochyby o klíčový milník naší nedávné historie, se zásadním vlivem na současnost.

Nově nabytá svoboda se stala národu vítanou vzpruhou po více jak 40ti letech komunistické diktatury, udržované od roku 1968 přímou vojenskou okupací ze strany SSSR. Svobody jsme dosáhli a země po několika letech počátečních obtíží začala znovu prosperovat, přes všechny problémy a chyby. Kdo pamatuje, potvrdí obrovský rozdíl, je to velký úspěch, važme si jej každý den! Ačkoliv jsme svobodu tenkráte získali bez krveprolití, někteří i v tomto případě krví či obrovskými osobními oběťmi zaplatili. Nezapomínejme proto a střežme si ji!