Category Archives: Napsali o nás

MF DNES 25.10.2017, Posudek: Olovo ve Vrátě zdraví neškodí

MF DNES, 25.10.2017 Posudek: Olovo ve Vrátě zdraví neškodí

Zdroj: MF DNES, 25.10.2017 

Jaroslav Janda v Deníku: Nejen Hůry, ale i Nové Vráto by mělo město podpořit

Komentář pana Jaroslava Jandy k investicím města a ke kovošrotu v Novém Vrátě

Komentář pana Jaroslava Jandy k investicím města a ke kovošrotu v Novém Vrátě

JAROSLAV JANDA, člen spolku T.G.M. novevrato.cz (názor zveřejnil Českobudějovický deník 11.10.2016)

Deník 8.2.2015: Členové spolků chtějí město rozdělit na čtvrti

Ilustrační foto. Autor: Deník/Jaroslav Sýbek

Ilustrační foto. Autor: Deník/Jaroslav Sýbek

České Budějovice – Rozdělit krajské město na jednotlivé čtvrti nebo alespoň zřídit osadní výbory. To by chtěli členové některých spolků a iniciativ působících v Českých Budějovicích. Důvod? Chtějí mít k blíž k důležitým rozhodnutím města. Slibují si od možné změny lepší informovanost a také větší vliv na budoucnost krajské metropole.

Vytvoření tří čtvrtí v rámci Českých Budějovic se samosprávnými orgány nebo ustavení osadních výborů v jednotlivých částech města chce radnici navrhnout iniciativa Společně pro Budějovice. Její členové předpokládají, že takový námět předloží radnici 
v nejbližší době.

Budějcká Drbna 8.10.2014: Olovo z kovošrotu zamořilo rybníky i park v Novém Vrátě

Park u kovošrotu v Novém Vrátě

Kovošrot v Novém Vrátě je několik desetiletí trnem v oku tamních obyvatel. Není divu. Lidé se jednohlasně shodují, že podnik v minulosti způsobil svým počínáním významnou ekologickou zátěž v podobě kontaminace nejbližšího okolí zdraví nebezpečnými látkami, zejména olovem.

Vrásky na čele však mají Novovrátečtí ještě z úplně jiného důvodu. Velmi je znepokojuje dlouhodobý postoj magistrátních úředníků, kteří i přes alarmující výsledky šetření České inspekce životního prostředí stále nekonají tak, jak by si obyvatelé této budějcké městské čtvrti představovali.

JTV 25.9.2014: Lidé v Novém Vrátě chtějí zdravé prostředí pro děti

Reportáž Jihočeské televize 25.9.2014

(čas: 1:00 – 4:23)

Obyvatele českobudějovické čtvrti Nové Vráto ohrožuje olovo z místního Kovošrotu. Radnice situaci neřeší. Zdraví škodlivá látka zde několikanásobně překročila povolené limity. Jednoznačně to vyplývá z posledního měření, které na žádost místních obyvatel zpracovala Inspekce životního prostředí. Rozsáhlý areál Kovošrotu přitom sousedí s místní mateřskou a základní školou, které navštěvuje 150 dětí…

Ministerstvo hledá možnosti optimalizace a zrychlení výstavby D3 kolem ČB i v rámci plánovaných přivaděčů, město ústy nám. primátora Popelové pokračuje v ignoraci a monologu

Ministerstvo dopravy hledá možnosti optimalizace a zrychlení výstavby D3 kolem Českých Budějovic i v rámci plánovaných přivaděčů a tunelu. Slovy ministra se ve výsledku stavba dálnice urychlí a výrazně zlevní. ČTĚTE V ONLINE VERZI nebo zde v článku.

Zatímco radnice ústy náměstkyně primátora Popelové všechny argumenty občanů naprosto ignoruje a pokračuje v monologu a obhajobě přivaděče i nové průmyslové zóny. Dokládá to i odpověď na sepsanou petici občanů. Přečíst si můžete i odpověď občanů náměstkyni primátora Popelové na zamítnutí  jejich petice. Oba texty zveřejňujeme v plném znění bez úprav.

Deník 12.9.2014: Hlinský přivaděč má zelenou. Ne všichni ale novou silnici vítají.

České Budějovice – Novou silnici mezi Suchým Vrbným a Novým Vrátem připravuje českobudějovická radnice. Ve čtvrtek pro její realizaci udělali zastupitelé další krok. Schválili směny některých potřebných pozemků v rozsahu 7,5 tisíce metrů čtverečních.

Pozemky mají sloužit ke stavbě komunikace, která propojí ulice Hlinskou a Hraniční a ke stavbě přivaděče k budoucí dálnici.

„Město komunikaci potřebuje,“ zdůrazňuje náměstkyně primátora Ivana Popelová a dodává, že z hlediska dopravního vlivu na město byla tato stavba vyhodnocena například jako významnější než Zanádražní komunikace v úseku Pekárenská – Propojení okruhů. Na projektu nových silnic souhrnně nazývaných Hlinský přivaděč spolupracuje město s Jihočeským krajem a Ředitelstvím silnic a dálnic České republiky.

Děti z mateřské a základní školy v Novém Vrátě si hrají v blízkosti skládky zamořeném toxickým olovem

Na pozemku KOVOŠROTU, sousedícím s hřištěm místní školy a školky, bylo naměřeno 6.780 mg/kg suš olova, což je osminásobné překročení povolených limitů.   

Olovo patří mezi toxické prvky. Nebezpečné je zvláště pro dětský organismus. Olovo se po vniknutí do organismu ukládá a vylučuje se jen velmi obtížně. I stopy olova v okolním prostředí a potravě mohou vést při trvalém přísunu do organismu k následným onemocněním.

Zde se můžete podívat na reportáž České televize ze dne 24.6.2014:

Deník: Z polí bude silnice, sousedé protestují

Zasedání českobudějovického zastupitelstva.

Zasedání českobudějovického zastupitelstva. Ilustrační foto. Autor: Deník

České Budějovice – Velké emoce ve čtvrtek provázely v českobudějovickém zastupitelstvu jednání o koupi pozemků, nutných pro stavbu takzvaného Hlinského přivaděče. Město chce chystanou akcí zabít několik much jednou ranou. Získat spojení na dálnici a zároveň postavit novou silnici mezi Suchým Vrbným a Novým Vrátem.

Podle náměstka primátora Miroslava Jocha se v lokalitě některé pozemky budou kupovat a jiné třeba směňovat 
a na akci by se měly podílet město, Jihočeský kraj a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Zatím jsou v místě budoucího přivaděče pole.

PRÁVO: Nové Vráto proti Hlinskému přivaděči

PRÁVO 15.5.2014: Nové Vráto proti Hlinskému přivaděči

PRÁVO 15.5.2014: Nové Vráto proti Hlinskému přivaděči + naše výzva (plné rozlišení)

Pro pomalé připojení  v nižším rozlišení (400 kB) zde.

Nové Vráto – MÍSTO NA DOŽITÍ!

Dovolujeme si vás tímto upozornit na důležitou reportáž Jihočeské televize z jednání 13.5.2014 k stavbě Hlinského přivaděče. Ing. Ivana Popelová, náměstkyně primátora pro strategický rozvoj a územní plánování, považuje Nové Vráto za MÍSTO NA DOŽITÍ!

Zdroj: Jihočeská televize 14.5.2014

V Českých Budějovicích se bouří proti stavbě dálničního přivaděče

aktualizováno 13. 5. 2014 10:12

Hlinsko – Pět let po potvrzeném územním rozhodnutí k dálničnímu obchvatu Českých Budějovic se množí proti projektu protesty. Obyvatelé městské části Nové Vráto, kterých se dotýká stavba plánovaného Hlinského přivaděče, založili občanské sdružení odmítající dopravní tepnu pod jejich okny. Přivaděč má platit za jeden z hlavních sjezdů do centra Českých Budějovic bez omezené kamionové dopravy. Iniciátorka petice Lenka Střítecká zdůvodnila podpisový protest tím, že žádný zvolený zastupitel nehájí zájmy lidí z oblastí dotčených obchvatem. Autoři petice považují stavbu za nadbytečnou. Náměstkyně primátora Českých Budějovic pro dopravu Ivana Popelová ale namítá, že Hlinský přivaděč je v územním plánu už od roku v roce 2000 a nyní je na protesty pozdě.

Lidé se bouří proti Hlinskému přivaděči z dálnice D3

Hlinský přivaděč

úterý, 13. května 2014, 21:08

Obyvatelé budějcké městské čtvrti Nové Vráto nesouhlasí s plánovanou výstavbou Hlinského přivaděče. Nová dopravní tepna mířící z dálnice D3 směrem do zastavěného území by sice měla vyrůst z velké části na zelené louce, ale mnohých občanů se bezprostředně dotýká.

Součástí celého projektu je i přeložka takzvaného Hlinského krčku, frekventované komunikace mezi Vrbenskou a Hlinskou ulicí. Tamní občané již několik let volají po změně, ale o trase dálničního přivaděče a vybudování velké mimoúrovňové křižovatky na Rudolfovské se dozvěděli teprve před nedávnem. Přitom v územním plánu Budějc, vypracovaným brněnským ateliérem, je zanesen již od roku 2000. Jejich snahou je zastavení územního řízení, i proto vzniklo občanské sdružení Hlinská – klidné bydlení, které iniciovalo podpisovou akci výhradně proti Hlinskému přivaděči.

„Ohledání na místě“ k 1 .etapě plánované stavby Hlinského přivaděče 6.5.2014 ve zprávách Jihočeské televize

čas: 1:15 – 4:27

Zdroj: Jihočeská televize

Proti dálnici sepisují petici. Lidé na okraji Budějovic protestují

Přímo na místě budoucího přivaděče podepisovali lidé petici
6. května 2014  14:39 ČESKÉ BUDĚJOVICE Pět let po potvrzeném územním rozhodnutí k dálničnímu obchvatu Českých Budějovic se množí proti projektu protesty. Například obyvatelé městské části Vráto v úterý zahájili petici a založili občanské sdružení. Nechtějí pod okny dálniční přivaděč.

Kolem stovky rozhořčených lidí se v úterý dopoledne sešlo v místě budoucího dálničního přivaděče na okraji Českých Budějovic s úředníky, zástupci města a projektanta. Odmítají vedle svých domovů v části Vráto stavbu této silnice.

Hájí klidné bydlení

„Založili jsme občanské sdružení Hlinská – klidné bydlení. Až dosud naše připomínky úředníci i politici ignorovali. Sepisujeme petici,“ říká člen přípravného výboru Karel Turek.

Místním vadí, že kvůli takzvanému Hlinskému přivaděči nazvanému podle ulice, zmizí kus nedotčené přírody. „Máme návrhy, jak spojení k dálnici řešit jinak a šetrněji,“ tvrdí Turek. Návrhy chtějí lidé předložit na jednání na radnici 13. května.