Category Archives: Zaujalo nás

iDNES 21.04.2021: Lidé ve Vrátě nechtějí spalovnu odpadu, na obranu mají poslední šanci

V novém areálu se bude spalovat odpad. Komín teplárna zachová.

V novém areálu se bude spalovat odpad. Komín teplárna zachová. | foto: archiv Teplárna České Budějovice

Politici souhlasí s plánovanou stavbou spalovny odpadu na kraji Českých Budějovic, místní lidé se ale obávají hluku, výparů a zahuštění dopravy. Místo zlepšení životního prostředí v obci se tak obyvatelé bojí ještě dalšího znečistění.

Poslední šanci na odpor mají obyvatelé Vráta, obce se 400 obyvateli u Českých Budějovic. Představitelé kraje i města už totiž v podstatě rozhodli, že na hranici jejího katastru vyroste spalovna komunálního odpadu pro celé jižní Čechy.

„Má spalování odpadů budoucnost?“ – 16.2.2021 17:30, Calla

Organizace Calla připravila besedu k tématice spalování odpadů, která je aktuální i pro České Budějovice. Více informací zde.

Pozvánka na slavnostní odhalení busty T.G.M. 14.9.2017

Upozornění na zajímavý projekt „Skutečná elita našeho národa“

Dovolujeme si upozornit na zajímavý dobrovolnický projekt na Facebooku, který v duchu svého motta stručně v obrázcích představuje příběhy elity našeho národa.

„Nejsme národem zbabělců a udavačů.
Příběhy lidí, na které můžeme být hrdí.“


Příklady z galerie zveřejněných fotek.Pozvánka na veřejnou diskuzi Vliv špatné kvality ovzduší na zdraví populace – 16.3.2017, ČB

Výhled na ČB v zimní inverzi

Přednášející: významný akademik Prof. MUDr. Radim Šrám, Dr.Sc., který kritiku laxního postoje ke kvalitě ovzduší opírá o svůj dlouholetý výzkum, zejména karcinogenů (BaP – benzo[a]pyrenu, ve vazbě k jemnému polétavému prachu). Mj. srovnával ovzduší Ostravy a ČB a konstatoval, že ovzduší v ČB je špatné, dokonce horší, než v Praze…

Veřejná diskuze se koná od 17:00, ve Studiovém sálu Českého rozhlasu, U Tří lvů 1, České Budějovice

Plakát akce s detaily ke stažení zde.

Kulturní tip: BRATŘÍČEK KAREL

„Film Bratříček Karel ukazuje  tragické osudy legendy dvou československých revolucí – 1968 a 1989. Dokument přibližuje spoustu neznámých událostí ze života Karla Kryla a představí zajímavé archivy, které zatím nebyly širší veřejnosti známy. Texty jeho písní jsou dodnes aktuální – byl vizionář, předvídal budoucnost, ale zároveň výborně reflektoval současnost. Věčný rebel…“ (text Artcam)

Nejde jen o dokument o Karlu Krylovi, ale i retrospektivu nedávných dějin naší země.

Budějovice plánují změny do roku 2027 a další zajímavé články

Po delší odmlce si opět dovolujeme upozornit na několik zajímavých článků, jejichž obsah plánujeme probrat na některé z nejbližších schůzek spolku.

 • Budějovice plánují změny do roku 2027“ – to je dobře a též bychom chtěli přispět s návrhy. Pomůžete nám?
 • Je jistě potěšující zprávou, že „Nádraží se snad přestane rozpadat“, nicméně chtěli bychom poněkud víc. Vy ne?
 • Víte, že někde již radnice úspěšně zapojili občany do rozhodování o investicích? Přečtěte si, co to je „Participativní rozpočet“. Co byste chtěli vyřešit v Novém Vrátě, okolí či kdekoliv ve městě? Váš názor nás zajímá. Napište nám.
 • iDNES 8.4.2015: Exodus pokračuje, Budějovicím ubývají obyvatelé. A satelity rostou

  Obyvatelé se z Českých Budějovic stěhují do přilehlých satelitních obcí. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

  Obyvatelé se z Českých Budějovic stěhují do přilehlých satelitních obcí. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

  Každý rok klesne počet obyvatel Českých Budějovic přibližně o tři sta. A do okolních satelitních obcí zmizí stovky dalších lidí. Ve velkém se bude stavět jižně i severně od města. Kvůli tomu pak vznikají problémy s místy ve školách či při parkování.

  Na jihu to bude Včelná, kde je připravený prostor pro takřka sto rodinných domů. Na severu mezi Bavorovicemi a Dasným směřují k podobnému počtu. Desítky pozemků jsou vyhrazené pro zájemce i na Srubci, jihovýchodně od města. A to zdaleka není vše.

  ČT 20.2.2015: Českobudějovický dálniční obchvat bude bez dvou sjezdů

  Českobudějovický dálniční obchvat bude bez dvou sjezdů, rozhodli o tom úředníci ministerstev vnitra a dopravy. Sjezdy jsou blízko sebe a odporují normám. Z pěti plánovaných tak zůstanou jen tři.

  Odkaz na záznam zpráv České televize 20.2.2015
  čas 18:40 – 20:20

  Deník 8.2.2015: Členové spolků chtějí město rozdělit na čtvrti

  Ilustrační foto. Autor: Deník/Jaroslav Sýbek

  Ilustrační foto. Autor: Deník/Jaroslav Sýbek

  České Budějovice – Rozdělit krajské město na jednotlivé čtvrti nebo alespoň zřídit osadní výbory. To by chtěli členové některých spolků a iniciativ působících v Českých Budějovicích. Důvod? Chtějí mít k blíž k důležitým rozhodnutím města. Slibují si od možné změny lepší informovanost a také větší vliv na budoucnost krajské metropole.

  Vytvoření tří čtvrtí v rámci Českých Budějovic se samosprávnými orgány nebo ustavení osadních výborů v jednotlivých částech města chce radnici navrhnout iniciativa Společně pro Budějovice. Její členové předpokládají, že takový námět předloží radnici 
v nejbližší době.

  Dálniční obchvat Českých Budějovic

  FRANTIŠEK KONEČNÝ, nám. primátora města Č. B.

  Představitelé statutárního města České Budějovice jed­nali tento týden na minister­stvu dopravy o dálnici D3. Rád bych v této souvislosti uvedl několik informací.

  Trasa dálnice kolem Čes­kých Budějovic je v územních plánech určena už od šedesá­tých let minulého století. Teh­dy však nikdo nepočítal, že právě tato komunikace bude součástí hlavního meziná­rodního silničního tahu, kte­rý vede ze Skandinávie přes naše území až do Řecka jako Transevropská dopravní síť (TEN-T). Je namístě také při­znat, že nikdy nebyly seriózně zkoumány jiné varianty ve­dení trasy dálnice kolem jiho­české metropole. Možná bychom tak nalezli lepší řeše­ní a zamezili současným dis­kusím o nejvhodnější trase. Osobně navrhované vedení D3 těsně kolem města nepovažuji za ideální.

  MF DNES 23.6.2014: Obchvat Budějovic je v ohrožení. Zpozdí se stavba o dalších deset let?

  23. června 2014  17:55 Ministr dopravy Antonín Prachař chce stavět dálnici D3 co nejlevněji, nelíbí se mu proto drahý tunel na Pohůrce u Českých Budějovic. Případné změny však mohou způsobit zdržení už tak odkládané stavby o další roky. Fotogalerie na iDNES

  Dálniční obchvat kolem Budějovic se dostává do dalších problémů. Těžko spočítat, kolik už jich tuto stavbu provázelo nebo provází. Tentokrát se potíže týkají hlavně tunelu Pohůrka, který má být součástí osmikilometrového obchvatu. Kromě toho, že je stavba ve skluzu, není jasná ani její podoba a z tunelu možná úplně sejde.

  Nelíbí se ministru dopravy Antonínu Prachařovi z hnutí ANO. Podle něho je stavba drahá a odporuje technickým normám. V těchto dnech se rozhoduje, zda se celý projekt nevrátí k variantě před pěti lety, nebo dokonce před dvaceti lety.

  ČT24: Kde ušetřit na D3? Ministerstvo se chce zbavit tunelu u Budějovic

  České Budějovice – Ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic hledají způsob, jak se zbavit nejdražší položky na seznamu staveb potřebných k dostavbě dálnice D3 – téměř kilometrového tunelu na okraji Českých Budějovic. Pokud ale projekt změní, znamená to, že se dokončení jihočeské části kapacitní spojnice Prahy s Lincem opět oddálí. Úvahy přicházejí v roce, kdy se má v Rakousku otevřít první část rychlostní silnice S10, která má časem vést až na hranice. Součástí S10 je i čtyřkilometrový tunel.

  Budoucnost Budějovic: Další administrativní a obchodní centra

  Výstavba nákupního střediska blízko Vltavy | foto: Antonín Pelíšek, 5plus2.cz

  Výstavba nákupního střediska blízko Vltavy | foto: Antonín Pelíšek, 5plus2.cz

  21. května 2014  8:25,  aktualizováno  10:36 ČESKÉ BUDĚJOVICE Další obchodní domy, administrativní centra, hypermarkety a rezidence vyrostou do několika let v krajském městě. Ačkoliv je jejich umístění v souladu s územním plánem, zaberou místy hektary úrodné půdy. Odborníci před devastací zemědělské půdy varují.

  Stavební závody pokračují. Ačkoliv ekonomická krize zastavila v krajském městě několik gigantických plánů, přicházejí nové. Nic na tom, že se rozsypaly projekty na obchodně-společenský dům Černý Pelikán v bloku mezi Rudolfovskou třídou a Lanovkou nebo plán postavit palác při křižovatce u Dlouhé louky. Objevují se další. Některé začnou vznikat už příští rok.

  Polyfunkční stavby

  Mezi takzvané polyfunkční nebo multifunkční stavby patří administrativní centrum Piáno na Lidické. Pět pater nad zemí, garáže v podzemí. Tisíce čtverečních metrů kanceláří ve formě open space, tedy otevřených prostor.

  5plus2.cz: Projekt dálničního obchvatu Budějovic je plný chyb

  Pohled na vjezd do tunelu Pohůrka | foto: Vizualizace archiv magistrátu Českých Budějovic

  Pohled na vjezd do tunelu Pohůrka | foto: Vizualizace archiv magistrátu Českých Budějovic

  ČESKÉ BUDĚJOVICE Dálniční obchvat Českých Budějovic naráží na problémy. Mimoúrovňové křižovatky jsou příliš blízko sebe, napojení na ně neodpovídá normám. Ministrovi dopravy Antonínu Prachařovi se nelíbí ani návrh skoro kilometrového tunelu Pohůrka.

  Pomsta politiků. Tak označují někteří experti projekt dálničního obchvatu krajského města. Před pěti lety totiž budějovičtí radní umluvili ministerstvo dopravy, aby původní řešení obchvatu od Pragoprojektu nechalo upravit.